پردیس حوریان

حضرت زینب سلام الله علیها

مسابقه بانوی شایسته جهان اسلام


همزمان با برگزاری مسابقه انتخاب شایسته ترین دختر جهان در اندونزی مسابقه ای با نام بانوی شایسته جهان اسلام برگزار شد که طی آن یک دختر نیجریه ای تاج بانوی شایسته مسلمان را بر سر گذاشت.

خانم «آبابیا عایشه آجیبولا» از نیجریه در سومین دور مسابقات بین المللی انتخاب بانوی شایسته جهان اسلام در جاکارتا اندونزی به عنوان بانوی شایسته سال ۲۰۱۳ در جهان اسلام انتخاب شد.

عایشه اجیبلا، ۲۱ ساله پس از اعلام نتیجه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما می‌خواهیم نشان دهیم که یک زن مسلمان می‌تواند زیبا و با استعداد باشد و پوشش اسلامی به هیچ‌وجه مانع او نمی‌شود.»

بیش از 500 دختر از کشورهای اسلامی درخواست‌های خود را برای شرکت در این مسابقه ارسال کرده بودند.

 پای‌بندی به آموزه‌های اسلامی یکی از ملاک‌های اصلی برای پذیرفتن داوطلبان بوده است. برای نمونه دختران باید توضیح می‌دادند به چه دلیل حجاب را به عنوان پوشش خود برگزیده‌اند.

در دور نهایی این مسابقه دختران باید سه روز تمام خود را از نظر معنوی آماده می‌کردند. این آمادگی شامل برخاستن از خواب در ساعت ۳ و نیم بامداد و حضور به موقع در نیایش صبحگاهی بود. 

بعد از عبادت آنها می‌بایست به سخنرانی‌هایی در مورد سیستم مالی اسلامی، تربیت اسلامی و تفسیر قرآن گوش می‌دادند.

معصومه ابراهیمی‌ دختر 27 ساله ایرانی، ساله فارغ‌التحصیل مدیریت صنعتی و طراحی، نیز از کشور ایران در این رقابت‌ها شرکت کرده بود.

مسابقه دختر شایسته جهان اسلام در حالی در اندونزی برگزار شد که به دلیل اعتراضات فراوان گروه‌های اسلامی به مسابقه دختر شایسته جهان، دست‌اندرکاران مجبور شدند تا محل برگزاری را از جاکارتا به بالی منتقل کنند.

 معترضان معتقدند که این رقابت ها نگاهی ابزاری به زن دارد و جایگاه او را تا حد یک شیئ زیبا پایین می‌آورد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۷/۰۲ساعت 1:14 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

چادر نماز

+ نوشته شده در  ۹۲/۰۵/۰۵ساعت 0:13 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

لباس آدميت

لباس‌ ها کوتاه تر و نازک تر می‌شوند!

تاریخچه لباس و پوشش بدن را می توان از همان ابتدای خلقت آدم معرفی کرد وقتی که خداوند متعال با خلقت حضرت آدم و حوا (علیهماالسلام) لباسی را برای آنها قرار داد تا این لباس هم بتواند نشانگر شخصیت اولین مخلوقات خداوند باشد و هم بتواند احترام آنها را به خوبی حفظ کند .
از آنجا که آدم علیه السلام هنوز با خدعه ها و نیرنگ های شیطان آشنا نبود با وعده های او مبنی بر حیات جاویدان و ابدی اقدام به خوردن از آن میوه ممنوعه کرد و اینجا بود که لباسی که خداوند متعال برای آن دو از ابتدای خلقت قرار داده بود از تن آنها فرو ریخت و ناگاه خود را برهنه دیدند .

خداوند متعال به این حادثه غم انگیز در سوره اعراف اشاره می کند و به همه آدمیان توصیه می کند که مبادا خود را در دام‌های شیطان بیندازید چرا که یکی از بزرگترین دام های شیطان در جامعه ترویج فرهنگ برهنگی است، فرهنگی که می‌تواند بسیاری از اهداف شیطان را به نتیجه برساند .ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۸/۰۶ساعت 11:4 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

پدیده ای به نام مدگرایی در جهان

 

 

  

مدگرایی به تغییر سلیقه ناگهانى و مکرر همه یا بعضى از افراد یک جامعه اطلاق مى‏شود و منجر به گرایش به انجام رفتارى خاص یا مصرف کالاى به خصوصى یا در پیش گرفتن سبکى خاص در زندگى مى‏شود.

 

مد (به فرانسوی Mode) اصطلاح کلی در حیطه هنر طراحی پوشاک است که تحت تاثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی جامعه در یک دوره زمانی مشخص انجام می‌پذیرد. 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۲/۲۶ساعت 10:12 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

خارج شدن زن ایرانی از زیر پوشش لباس‌های سیاه و خاکستری

زنان > ایران  - همشهری آنلاین:
جای بسی خرسندی است که برای نخستین بار قرار است زن ایرانی را با رعایت کامل حجاب از زیر پوشش لباس‌های سیاه و خاکستری خارج کنند.

خبرگزاری بین المللی زنان (وفا): چند سالی است که مساله پوشش خانم‌ها تبدیل به یک دغدغه برای مسؤولان فرهنگی کشور شده است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۲/۱۳ساعت 12:41 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

تصاویر نمایشگاه مد لباس اسلامی زنان در دبی

خانه مد Firdaws به ریاست  "مدنی قادرووا " همسر رئیس جمهور چچن، کلکسیون لباس اسلامی با عنوان "بانوی چچن" را در دبی به نمایش گذاشت.  منبع: ریانوستی

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۲/۱۳ساعت 12:38 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

وسایل سفره عقد معمولا عبارتند از:


آئینه بخت و دو شمعدان: سمبل روشنائی و شفافیت آینده عروس و داماد هستند


سینی عاطل و باطل: خشخاش, برنج , نمک (برای دور کردن چشم شیطان) رازیانه, چای, کندر (برای دور کردن چشم شیطان)

نان سنگک که معمولا با خط خوش بر روی آن می نویسند "مبارک باد" که همراه با سبزی و پنیر است. (عروس و داماد باید از آن بخورند تا شادی به خانه آنها بیاید)

گردو و بادام: نشانه باروری می باشند.

انار و سیب: سمبل میوه های بهشتی و تندرستی و شادابی هستند.

گلاب: سمبل عطر و تقدیس محیط.

شاخه نبات: سمبل شیرینی زندگیַ

اسپند: دور نگاه داشتن چشم شیطانַ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۲/۰۹ساعت 12:7 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

مراسم رونمایی از لباسهای ایرانی - اسلامی با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگس


http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627355_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627358_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627360_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627359_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627357_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627351_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627349_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627350_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627354_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627356_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627372_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627369_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627367_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627365_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627364_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627370_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627373_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627371_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627363_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627362_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627366_orig.jpg

http://salijoon.info/mail/891215/lebas/627368_orig.jpg

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۱/۲۴ساعت 13:15 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

"ژورنال چادر" رونمايي مي‌شودimage

5 ميليارد تومان اعتبار براي ساماندهي مد و لباس در بودجه سال 91

رئيس کارگروه ساماندهي مد و لباس با اشاره به اينکه 37 طرح جديد چادر آماده توليد است، گفت: ژورنال چادر را بزودي رونمايي خواهيم کرد.

عيسي کشاورز در جلسه کارگروه ساماندهي مد و لباس که در وزارت ارشاد برگزار شد اظهار داشت: امسال در نمايشگاه قرآن چرخه توليد طراحان حوزه چادر را به طور تخصصي برگزار کرديم. هم اکنون در حدود يک ميليارد متر پارچه چادري در کشور مصرف مي‌کنيم که فقط در حدود 300 تا 400 متر آن توليد داخل بوده و بقيه به صورت قاچاق وارد کشور مي‌شود.

وي افزود:‌ 37 طرح جديد چادر آماده توليد است و در تلاش هستيم تا ژورنال آن را با رعايت استاندارها رونمايي کنيم. همچنين در سالهاي آينده نمايشگاه‌هاي چادر را با قوت بيشتري برگزار خواهيم کرد.

رئيس کارگروه ساماندهي مد و لباس با بيان اينکه اواخر آبانماه نمايشگاه مانتو برگزار خواهد شد گفت: تا کنون حدود 450 طرح به دبيرخانه نمايشگاه ارسال شده است و انتظار داريم تا طي 25 روز فرصت باقيمانده حدود 1000 طرح به دبيرخانه نمايشگاه برسد که از اين تعداد در حدود 100 تا 200 طرح را در نمايشگاه مانتو رونمايي خواهيم کرد.

کشاورز ادامه داد: مدل‌هاي جديد مانتو که در نمايشگاه رونمايي خواهند شد در سطح يکصد فروشگاه تهران عرضه خواهند شد و مردم مي‌توانند براي خريد آنها به اين مراکز منتخب مراجعه کنند.

وي عنوان کرد: کارگروه ساماندهي مد و لباس تلاش مي‌کنند تا مدلهاي ايراني و اسلامي را جايگزين مدلهاي وارداتي از غرب به کشور کند و اگر قرار است تا طرحي در کشور مد شود بايد تعداد آن محدود باشد به گونه‌اي که در هر فصل دو تا سه مدل جديد از پوشش را به جامعه ارائه کنيم.

کشاورز با بيان اينکه کارگروه ساماندهي مد و لباس تلاش مي‌کند تا در ايام سال نو بخشي از مد کشور را از طريق پوشش‌هاي اسلامي ارائه شده تامين کند گفت: جشنواره ملي مد و لباس دهه فجر برگزار خواهد شد که در آن از طرحهاي برتر حمايت‌هاي مناسبي صورت خواهد گرفت.

وي ادامه داد: هدف اصلي ما از برپايي جشنواره ملي مد و لباس شناسايي افراد برتر در حوزه طراحي لباس ايراني و اسلامي و ارتباط ميان فعالان اين حوزه با يکديگر است به گونه‌اي که يک فضاي رقابتي را در حوزه طراحي مد و لباس ايراني و اسلامي در جامعه ايجاد کنيم.

رئيس کارگروه ساماندهي مد و لباس با اشاره به اينکه بنياد ملي مد و لباس و پارک فناوري مد و لباس از مصوبات کارگروه ساماندهي مد و لباس است عنوان کرد:‌هم اکنون اعتبار و فضاي کافي را براي اجرايي کردن اين مصوبات نداريم.

وي ادامه داد:‌براي شروع کار بنياد ملي مد و لباس و ادامه فعاليت آن نيازمند حمايت جدي و برنامه‌ريزي عملياتي هستيم. همچنين براي تاسيس پارک فناوري مد و لباس فضا و امکانات لازم را نداريم. به همين جهت در تلاش هستيم تا اساسنامه بنياد ملي مد و لباس را در شوراي فرهنگ عمومي مطرح کنيم.

کشاورز با اشاره به اينکه براي اجرايي شدن مصوبات کارگروه ساماندهي مد و لباس نيازمند حمايت تمام نهادهاي عضو هستيم عنوان کرد: پيشنهاد 5 ميليارد تومان اعتبار براي ساماندهي مد و لباس را در بودجه سال آينده در نظر داريم.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۲۰ساعت 0:55 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

حجاب يكي از وسايل امنيت اخلاقي و فكري رواني جامعه است

جام جم آنلاين: عشرت شايق كارشناس مسائل زنان و خانواده ضمن تاكيد بر آرامش و امنيت رواني جامعه گفت: وسايل و ايزار مختلفي در ايجاد امنيت جامعه نقش آفريني دارند و حجاب يكي از وسايل امنيت اخلاقي و فكري رواني جامعه است، در حقيقت حجاب زن مسلمان ، هم خود زن مسلمان امنيت پيدا مي كند و هم مردان مسلمان امنيت پيدا مي كنند.

نايب رئيس فراكسيون زنان دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار جام جم آنلاين با تاكيد بر اينكه پوشش وحجاب از احكام برجسته اسلام است، افزود:  از مسئوليت هاي سنگين زن مسلمان كه رساليت عظيمي را در پي دارد پرهيز از اختلاط و امتزاج زن و مرد است و با رعايت عفت و وقار مطلوب در خاستگاه پوشش مناسب هويتي فعال در مسير حق جويي با محور توحيدي پيدا مي كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:27 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

نقشه راه کارگروه مد و لباس رونمايي شد

جام جم آنلاين: نقشه راه کارگروه مد و لباس همزمان با مراسم روز عفاف و حجاب رونمایی شد.

به گزارش مهر، عیسی کشاورز رئیس کارگروه مد و لباس با بیان اینکه در حوزه لباس و مد اسلامی - ایرانی با مشکلات بسیاری روبرو بودیم، گفت: نمایشگاهی که در اسفندماه برگزار شد با ضعف های بسیاری همراه بود اما تجربه تولید و عرضه این آثار سبب شد تا روش های درست عرضه مد اسلامی را پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه مد و لباس صنعتی جهانی است که از گردش اقتصادی بالایی برخوردار است، گفت: اگر نگاه برنامه محور و استراتژیکی در این زمینه وجود نداشته باشد تبعات بسیار سنگینی را تحمل خواهیم کرد.

کشاورز با تاکید بر اینکه تشکیل ساختار اداری برای این کارگروه غیر علمی و غیر اثربخش بود، گفت: این گارگروه فرآیندها را رصد می کند و رویه ای برنامه محور دارد.

رئیس کارگروه مد و لباس با بیان اینکه در این نقشه راه سه ارزش هویت، شادابی و سلامت در اولویت قرار داشت، گفت: ایجاد پارک فناوری مد و لباس نیز سبب می شود ایده های ما به صورت کاربردی اجرایی شود و صاحبان و متولیان این صنعت دائما در تعامل باشند

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:19 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

وزير ارشاد تاكيد كرد:

جام جم آنلاين: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بي‌حجابي موجب بي ‌بند و باري، تزلزل خانواده‌ها و افزايش طلاق در جامعه مي‌شود.

به گزارش فارس، سيد محمد حسيني در نخستين همايش عفاف و حجاب كه امروز در تالار امام خميني(ره) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد، اظهار داشت: هر گاه بحث حجاب و عفاف در جامعه مطرح مي‌شود، همگان تأكيد مي‌كنند كه كار فرهنگي بايد انجام شود و آنچه كه تأثيرگذار است، انجام كارهاي فرهنگي، فكري و اعتقادي است كه مي‌تواند در مقوله حجاب و عفاف تأثيرگذار باشد.

وي گفت: نسل جوان و نوجوان ما بايد با فلسفه حجاب آشنا باشند و ايرانيان نيز از ديرباز با اين فرهنگ و پوشش مناسب آشنا بوده‌اند؛ در فرهنگ اسلامي حجاب يك ضرورت محسوب مي‌شود و آيات متعددي در قرآن مجيد بر حجاب تأكيد مي‌كند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه كرد: قبل از اسلام نيز در تعاليم انبياء بزرگ، زنان به حجاب توجه داشتند و در بسياري از آثار تاريخي گذشته، ايرانيان بي‌حجاب و بدون پوشش ديده نشده‌‌اند.

حسيني افزود: در دوران معاصر نيز بي‌حجابي را شاهد هستيم كه «سوغات ناميمون» غرب به ايران اسلامي بوده است. در برخي از كشورها موفق شده‌اند كه بي‌حجابي و فرهنگ غلط غرب را وارد كنند البته عفت و پاكدامني كه در زنان ايراني وجود دارد، مانع از آن شده است كه غربي‌ها بتوانند به اهداف خود دست پيدا كنند.افرادي مانند تقي‌زاده‌ها اين تفكر را داشتند كه از سر تا پا بايد غربي باشيم؛ ملتي كه بي‌هويت باشد و تمدن و گذشته خود را قبول نداشته باشند، آماده پذيرش هرگونه مسئله‌اي است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان داشت: خوشبختانه در ايران به دليل اعتقادات راسخ مردم، غربي‌ها تنها توانستند تغييراتي در پوشش افراد ايجاد كنند ولي به همه اهداف خود دست پيدا نكردند.

حسيني گفت: نسل جوان ما بسياري از اوقات، از مسائل پشت صحنه آگاهي نداشته و از فلسفه اصلي حجاب بي‌خبر است؛ در يك نظرسنجي كه در خصوص وضعيت حجاب انجام داده‌ايم، بسياري از افرادي كه حجاب را رعايت نمي‌كردند، به دليل بي‌توجهي و غفلت آنها بوده است و بسياري از افراد بودند كه با وجود آنكه نماز مي‌خواندند، به حجاب پايبند نبودند.

وي اضافه كرد: بايد از دوران كودكي به كودكان آموزش داد تا عفاف و حجاب در جامعه گسترش پيدا كند و بايد احاطه درستي بر موضوع داشته باشيم همچنين افرادي كه كار فرهنگي انجام مي‌دهند، بايد به دستوراتي كه در قرآن آمده است، نيز توجه كنند.

 مردان و زنان بايد مراقب نگاه خود باشند

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: چگونه نگاه كردن نيز بسيار اهميت دارد. نگاه چارچوب مشخصي دارد و مردان و زنان بايد مراقب نگاه خود باشند. بي‌حجابي منجر به بي ‌بند و باري، تزلزل خانواده‌ها و افزايش طلاق در جامعه مي‌شود؛ هسته اوليه جامعه خانواده است و اگر خانواده تزلزل پيدا كند، جامعه قرباني مي‌شود.

حسيني افزود: يكي از نكاتي كه بايد براي جوانان و نوجوانان باز كنيم، اين است كه ملامت‌هاي ديگران نبايد باعث ناراحتي آنها ‌شود؛ برخي‌ افراد حجاب را عقب‌ماندگي و تحجر مي‌دانند و گاهي ‌اوقات همنشيني با ديگران مي‌تواند افراد را تحت تأثير قرار دهد. مؤمن بايد به واسطه ايماني كه دارد، در مقابل اين افراد ايستادگي كند. برخي از افراد با چادر وارد دانشگاه مي‌شوند و پس از مدتي تحت تأثير تحقيرها و ملامت‌هاي ديگران چادر را كنار مي‌گذارند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان داشت: بحث ازدواج بايد دائماً تأكيد شود و اگر مي‌خواهيم جامعه‌اي سالم داشته باشيم، بايد به اين مسائل توجه ويژه‌اي داشته باشيم. گاهي اوقات خانواده‌ها مانع ازدواج جوانان مي‌شوند البته توجه به نماز نيز مي‌تواند در اين مقوله تأثيرگذار باشد و كسي كه در هنگام خواندن نماز حجاب را رعايت مي‌كند، بايد در همه جا اين حجاب و عفاف را رعايت كند.

حسيني با بيان اينكه برخي از كارها مانند حج عمره و زيارت عتبات عاليات و بقاع متبركه مي‌تواند باعث تغيير و تحول در اين افراد شود، گفت: امروز نقشه راه كارگروه ساماندهي مد و لباس رونمايي مي‌شود همچنين اولين پارك فرهنگي و فن‌آوري مد و لباس افتتاح مي‌شود كه طراحان، توليدكنندگان، بنكداران و دست‌اندركاران مد و لباس مي‌توانند در آن حضور پيدا كنند.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:19 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

تصويب 37 مدل جديد چادر

جام جم آنلاين: پس از گذشت ماه‌ها از نيمه‌تعطيل بودن كارگروه مد و لباس، فعاليت اعضاي اين گروه درحالي از سر گرفته شد كه جايي براي ياد كردن طرح‌هاي فراموش شده سال‌هاي قبل نبود و اعضا 37 مدل جديد چادر را تصويب كردند.

در جلسه ديروز كارگروه مد و لباس علاوه بر سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و حميد شاه‌آبادي، معاون هنري وي، عيسي كشاورز، سرپرست كميته مد و لباس، عليرضا افشار، قائم‌مقام وزير كشور و فاطمه رهبر عضو فراكسيون زنان مجلس نيز حضور داشتند.

براساس تصميم كارگروه مد و لباس وزارت ارشاد، نمايشگاه مانتو اواخر آبان برگزار مي‌شود. در اين نمايشگاه 200 مدل جديد مانتو رونمايي خواهد شد كه 100 فروشگاه منتخب در سطح شهر به عرضه اين مدل‌ها مي‌پردازند.

ژورنال چادر حاوي 37 مدل جديد آن نيز در نمايشگاه مانتو كه اواخر ماه جاري برگزار مي‌شود، انتشار خواهد يافت.

وزير ارشاد در اين جلسه ساماندهي مد و لباس را نيازمند اعتبارات بيشتر دانست و گفت: امسال يك‌ميليارد تومان بودجه براي ساماندهي مد و لباس در كشور در نظر گرفته شده است اما نيازمند اعتبار بيشتري هستيم تا بتوانيم در حوزه مد و لباس كشور فعال‌تر گام برداريم. از اين رو در بودجه سال آينده پيشنهاد پنج ميليارد تومان اعتبار را براي بحث مد و لباس ارائه خواهيم كرد.

رونمايي از 200 مدل مانتوي جديد

عيسي كشاورز، سرپرست كارگروه ساماندهي مد و لباس در اين جلسه خبر داد: بحث برپايي نمايشگاه مانتو براي رسيدن به چرخه بازار عرضه و تقاضا يك گام رو به جلوست، لذا از تمام فعالان حوزه چادر، توليدكنندگان و توزيع‌كنندگان اين لباس كه پيش از اين در نمايشگاه قرآن گردهم آمده بودند، دعوت كرده‌ايم تا در اين مجموعه حضور پيدا كنند.

وي افزود: تاكنون 450 اثر به دستمان رسيده و با فرصت باقيمانده پيش‌بيني ارسال 1000 اثر در اين بخش را كرده‌ايم. از آنجا كه مانتو مصرف فراگير دارد، در نظر داريم حدود 100 تا 200 طرح را به عنوان طرح‌هاي جديد در نمايشگاه مانتو رونمايي كنيم.

كشاورز گفت:‌ اتحاديه پوشاك و هيات اصناف نيز به كمك ما آمده‌اند تا نمايشگاه مانتو را يك گام به جلو ببريم، لذا از 100 عرضه‌كننده و فروشنده مانتو دعوت خواهيم كرد تا اين طرح‌ها را ببينند و تفاهم‌نامه ميان توليدكننده و طراح منعقد شود و اين آثار به مدت يك ماه در فروشگاه‌هاي منتخب ما به فروش برسد.

او توضيح داد: همزمان با اين اقدامات فرآيند توليد را انجام مي‌دهيم تا آثار توليدي براي يك ماه در اين فروشگاه‌هاي منتخب عرضه شود و از آن پس اين عرصه را به بخش خصوصي واگذار خواهيم كرد تا با حضور ناظران ما فعاليت‌هاي نمايشگاهي و فروش را ادامه دهند.

نماينده وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين نشست با اشاره به صورتجلسه مطرح شده، گفت: انجام كارهاي صنفي كار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيست، بلكه اين وزارتخانه بايد در اين مسير به حمايت از طرح‌ها و توليدكنندگان بپردازد و حوزه توزيع و فروش را به دست اصناف بسپارد.

كشاورز نيز در پاسخ به اين پيشنهاد گفت: قطعا قصد ما ورود به اين بخش نخواهد بود، زيرا فروش كار ما نيست، بلكه در نظر داريم اين چرخه را مورد توجه قرار دهيم.

تدوين ژورنالي براي چادر

حميد شاه‌آبادي، معاون هنري وزير ارشاد نيز در اين جلسه با تاكيد بر طرح تشكيل بنياد ملي مد و لباس در كارگروه توضيح داد: بنياد ملي مد و لباس و همچنين پارك فناوري مد و لباس از جمله مصوباتي است كه الزامات اجرايي ندارد، يعني منابع و شرايط كاري در حال حاضر امكان تحقق اين مصوبات را فراهم نمي‌كند.

او اضافه كرد: در حال حاضر براي فضاي فيزيكي اين كار با مشكل مواجه هستيم، چه بسا كه كاركنان كارگروه ساماندهي مد و لباس در حال حاضر در بخشي از اداره كل هنرهاي تجسمي مستقر هستند و براي اين كار نياز به فضاي اجرايي داريم كه اين اقدام نيازمند حمايت جدي و برنامه‌ريزي عملياتي است.

به گفته شاه‌آبادي، پيش از اين قرار بود بودجه مشتركي براي اين برنامه با همكاري وزارت كشور مقرر شود اما اين اتفاق در حال حاضر حاصل نشده و در كنار آن براي راه‌اندازي پارك فناوري مد و لباس نيز مشكلات و محدوديت‌هايي به لحاظ مالي و نيروي انساني وجود دارد. همان‌طور كه مي‌بينيد تمام زيرساخت‌ها آماده است و تا پايان سال مي‌توانيم آنها را عملياتي كنيم، اما مساعدت همه دستگاه‌ها براي تامين اعتبار نياز است.

شاه‌آبادي با اشاره به فعاليت نمايشگاه چادر كه در حاشيه نمايشگاه قرآن برگزار شد، گفت: 37 مدل چادر در اين نمايشگاه مصوب شد كه ژورنالي با مشخصات فني و نحوه دوخت منتشر مي‌شود تا اين طرح‌ها در ساير استان‌ها نيز مورد استفاده قرار گيرند.

وي از صدور گواهينامه موقت ثبت آثار خبر داد و گفت: براي مقابله با كپي‌برداري طرح‌ها آثار جديد ثبت مي‌شود تا در نهايت به شكل ژورنالي رسمي و تخصصي عرضه شود. براساس اين خبر قرار است ژورنال چادر تا آخر آبان و در جشنواره مانتو به مرحله توزيع برسد.

جشنواره ملي مد و لباس، بهمن ماه

اعضاي كارگروه مد و لباس همچنين از برپايي جشنواره ملي لباس همزمان با جشنواره فيلم و تئاتر و موسيقي در بهمن‌ماه هرسال خبر دادند. براساس تصميم آنان، نمايشگاه مد و لباس از اين پس به بخش خصوصي واگذار مي‌شود.

معاون هنري وزير ارشاد با اشاره به برخي از نمايشگاه‌هاي خصوصي مد و لباس گفت: تلاش مي‌كنيم بر مزون‌هاي لباس كه به صورت غيرقانوني برگزار مي‌شود نظارت كنيم و راهكارهايي براي جذب نيروهاي متخصص تدوين كنيم. به گفته وي، مجلس امسال يك ميليارد و 300 ميليون تومان به اين امر اختصاص داد كه 10 درصد بودجه تجسمي كل كشور است.

كتايون مصري -

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:9 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

نمايشگاهي براي ساماندهي مد و لباس

به منظور پيگيري طرح ساماندهي مد و لباس از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نمايشگاه آثار برتر طراحان لباس مهرماه در تهران برگزار مي‌شود.

عيسي كشاورز، سرپرست دبيرخانه كارگروه ساماندهي مد و لباس گفت: هدف ما ايجاد ارتباط ميان تمامي عناصر چرخه طراحي، توليد و توزيع مانتو بوده و ايده‌يابي، نمونه‌سازي و انبوه‌سازي طرح‌هاي برگزيده مانتو در دستور كار كارگروه مد و لباس است.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:9 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

طرح لباس اسلامي‌همچنان بي‌سرانجام

جام جم آنلاين: با گذشت بيش از 5 سال از تصويب كليات طرح ساماندهي مد و لباس، نه تنها هنوز هيچ الگوي لباسي ارائه نشده، بلكه به گفته دبير كارگروه مد و لباس وزارت‌فرهنگ و ارشاد اسلامي، توليدكنندگان براي برگزاري نمايشگاه و ارائه الگوهاي جديد لباس با مشكل مكان روبه‌رو هستند.

عيسي كشاورز، در گفت‌وگو با مهر استقبال كم توليدكنندگان بخش خصوصي را در ارائه الگوهاي جديد لباس تاييد كرده و علت آن را كمي اطلاع‌رساني خوانده است. او از تمامي توليدكنندگان و طراحان مد و لباس كشور خواست تا درخواست برگزاري نمايشگاه مد و لباس خود را به ادارات كل فرهنگ و ارشاد استان خود ارائه و پس از تاييد كميته ارزيابي، مجوز نمايشگاه و جشنواره را دريافت كنند.

وي در پاسخ به اين‌كه چرا بسياري از توليدكنندگان و طراحان با وجود داشتن مجوز، مكاني براي برگزاري نمايشگاه مد و لباس ندارند، گفت: من هم قبول دارم چون در حال حاضر هيچ گونه مكان مناسبي براي برگزاري نمايشگاه مد و لباس نداريم. البته ايجاد پارك فرهنگي فناوري مد و لباس در مسير راه‌اندازي است كه پس از بهره‌برداري، به مكان ثابتي براي ارائه برترين مدها و طرح‌ها در عرصه پوشاك كشور تبديل مي‌شود.

اين سخنان در حالي بيان مي‌شود كه تيرماه امسال «پارك فرهنگي فناوري مد و لباس» به منظور ايجاد منطقه ويژه فرهنگي و اقتصادي براي توليد و ترويج الگوهاي ايراني و اسلامي در حوزه مد و سبك زندگي و براي اتصال حلقه‌هاي ايده طراحي‌، توليد‌، تبليغ و مصرف در يك محيط مساعد و براساس الگوهاي آزمون شده و موفق پار‌ك‌هاي علمي و فناوري شده ارائه شد؛ اما گويا اين مكان نيز مانند طرح‌هاي كلان پيشين براي ساماندهي پوشاك زنان و مردان، پاسخگوي نيازها نيست.

نمونه طرح‌هاي فراموش شده در حوزه لباس را مي‌توان در طرح ساماندهي مد و لباس جستجو كرد كه از ارديبهشت سال 85 تاكنون به مرحله اجرا نرسيده است.

طيبه صفايي، رئيس فراكسيون زنان مجلس با انتقاد از اين كه هيچ اقدامي براي ساماندهي پوشاك در جامعه صورت نگرفته است، مي‌گويد: مجلس در زمينه ساماندهي مد و لباس وارد شده اما اقدامات چندان مناسبي انجام نشده است و در حال حاضر لباسي كه مناسب زنان و مردان باشد، وجود ندارد.

علاوه بر اين، شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز 4 سال قبل مصوبه طرح عفاف و حجاب را به تصويب رساند و براي 26 نهاد دستورالعملي طراحي كرد كه متاسفانه آن سياست‌ها نيز فقط بر كاغذ باقي مانده است.

وزارت ارشاد ،در پي الگوي جهاني لباس!

سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آخرين نمايشگاه مد و لباس يعني 5 ماه قبل با تاكيد بر اين كه نبايد الگوي لباسي را به مردم تحميل كرد، از شركت‌كنندگان اين نمايشگاه خواست كه به دنبال الگوي جهاني لباس باشند. اين در حالي است كه آنچه در نمايشگاه اخير مد و لباس ارائه شد پشت درهاي بسته ماند و هيچ كدام در 5 ماه گذشته به مرحله پيش توليد نرسيد. يكي از نقاط ضعف الگوهاي ارائه شده لباس اسلامي در نمايشگاه‌هاي گذشته، گراني پوشاك دوخته شده براساس اين الگوها بوده است، به طوري كه قيمت اين لباس‌ها گاه تا 500 يا 800 هزار تومان مي‌رسيد و بسياري از بازديدكنندگان با وجود تاييد اين الگوها، خريد آن را خارج از توان خود و خانواده‌شان مي‌ديدند.همچنين نامتعارف بودن بسياري از الگوهاي لباس در اين نمايشگاه كه بيشتر به لباس‌هاي محلي شباهت داشت، ميزان پذيرش عمومي الگوها را با مشكل روبه‌رو مي‌كرد. وزير ارشاد درباره گراني پوشش‌هاي رسمي عرضه شده در اين نمايشگاه و همچنين نمايشگاه‌هاي مشابه قبلي گفت: «بنيادي را در اين خصوص تشكيل داده‌ايم تا بتواند با همكاري بخش‌هاي ديگر اين موضوع را پيگيري كند.» اما اين بنياد هم هيچ گاه نتايج اقدامات خود را اعلام نكرد.

مواد ساماندهي لباس، در صف اجرا

شايد بسياري از متوليان پوشاك در جامعه فراموش كرده باشند كه براساس مصوبه مجلس، همه دستگاه‌هاي دولتي مكلفند از بودجه سالانه رديف‌هاي خدماتي رفاهي خود به منظور تشويق تقاضاي پارچه و لباس منطبق با الگوهاي ايراني ـ اسلا‌مي تسهيلا‌ت خريد پارچه و لباس‌هاي ياد شده را در اختيار كاركنان خود قرار دهند.

وزارت بازرگاني هم مكلف شده است بر واردات تجاري پوشاك و پارچه‌هاي خارجي عوارض گمركي وضع كند و بانك‌ها هم در اعطاي تسهيلات بانكي و وام‌هاي خوداشتغالي طراحان و توليدكنندگان پارچه و لباس را در اولويت قرار دهند.

همچنين طرح‌ها و الگوهاي توليد شده پارچه و لباس مبتني بر نمادهاي ايراني ـ اسلامي تحت حمايت قانوني حقوق مولفان وكانون ثبت اختراعات و مالكيت صنعتي خواهد بود.

متاسفانه بي‌توجهي به مصوبات مجلس از 5 سال قبل تاكنون توليدكنندگان را نسبت به ساماندهي بازار لباس نااميد كرده است. رئيس فراكسيون زنان در اين زمينه با گلايه از عدم تخصيص بودجه براي اجراي طرح عفاف و حجاب مي‌گويد: وقتي بودجه‌اي براي هر طرحي مطرح مي‌شود، لايحه بودجه از طرف دولت پيشنهاد مي‌شود اما بودجه براي اين طرح در نظر گرفته نشد. ضمن اين‌كه براي كمك به دولت، فراكسيون زنان ماده 230 را پيشنهاد داده و اين مصوبه در صحن علني مجلس به تصويب رسيده است؛ در اين ماده تدوين طرح جامع توسعه زنان آمده است كه محور عمده آن عفاف و حجاب است.

رئيس فراكسيون زنان مجلس تصريح مي‌كند: انتظار مجلس اين بود كه هر دستگاهي براي اجراي طرح عفاف و حجاب بودجه‌اي را در نظر مي‌گرفت، ضمن اين‌كه مجلس نيز با معاون راهبردي رياست جمهوري مذاكراتي را انجام داده تا بودجه‌اي به طرح عفاف و حجاب اختصاص داده شود.

به گفته صفايي، ما در زمينه طرح عفاف و حجاب مشكل بودجه نداريم، بلكه مشكل ما اين است كه اين طرح را به عنوان دغدغه عملي در كار خود قرار نمي‌دهيم و تمام مسوولان و مردم بايد در اين زمينه اقدام كنند. مجلس از سال 88 پيگير موضوع طرح عفاف و حجاب بوده است ولي اين طرح هنوز روي كاغذ باقي مانده و نيازمند منابع است، ضمن اين‌كه با پيگيري مجلس حدود 10 ميليارد ريال بودجه براي قانون ساماندهي مد و لباس به تصويب مجلس رسيد. به هر حال گويا بودجه يك ميليارد توماني هم براي ساماندهي لباس و مد در كشور زياد به نظر آمده كه اهميت طرح كلان ساماندهي را در حد نمايشگاه‌هاي فصلي كاهش داده است، نمايشگاهي كه در شهرستان‌ها هم با كمبود جا و مكان روبه‌روست.

كتايون مصري‌‌
‌‌

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:9 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

شاه آبادي خبر داد:

جام جم آنلاين: معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اعلام اینکه امسال سال چرخه تولید پوشاک اسلامی در کشور است از تشکیل پارک فناوری مد و لباس خبر داد.

به گزارش مهر، حمید شاه آبادی در مراسم روز عفاف و حجاب با بیان اینکه پوشاک ارائه کننده فرهنگ و تمدن هر کشور است، گفت: لباس هر جامعه ای می تواند نشان دهنده ارزش های فرهنگی و هویت آن جامعه باشد که خوشبختانه نقشه راه ما در حوزه مد و لباس طراحی شده و وظایف هر دستگاه برای رسیدن به چشم انداز مد و لباس تا سال 1404 مشخص شده است.

وی با اشاره به تشکیل بنیاد ملی مد و لباس افزود: تا پایان سال جاری اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام می شود و ما می توانیم اعلام کنیم فاز اول اقدامات اجرایی در این حوزه انجام شده که از آن جمله می توان به تشکیل پارک فناوری مد و لباس اشاره کرد.

معاون امور هنری وزارت ارشاد با اشاره به سالروز حادثه مسجد گوهرشاد افزود: مردم ایران در مقابل فرهنگ غربی رضاخانی ساکت ننشستند و تلاش کردند نمادهای غربی را از کشور بزدایند.

شاه آبادی تاکید کرد: دنیای غرب با گرفتن حجاب از زن چیز دیگری به او نداده است. زن با حجاب است که قدر و کرامت انسانی پیدا می کند.

وی با بیان اینکه عفاف و حجاب تنها مختص زنان نیست، گفت: در تمامی آیاتی که در سوره نور به حجاب زنان پرداخته شده به نگهداری حفظ و نگهداری نگاه در مردان نیز توصیه شده است.

معاون وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه عفاف و حجاب اصل بنیادین دین است، گفت: حجاب نماد یک جامعه مسلمان است و یک پرچم تلقی می شود زمانی وارد یک جامعه می شویم که اطلاعی از فرهنگ و ارزشهای آن نداریم می توانیم از پوشش زنان با نوع تفکر آنها آشنا شویم.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی تنها امام راحل قدرت بازگرداندن حجاب به کشور را داشت، گفت: مقام معظم رهبری در سخنانی فرمودند کسی جز امام نمی توانست حجاب را به این مردم بازگرداند و این نشان از شجاعت و اندیشه بلند ایشان داشت.

شاه آبادی که قرار بود در خصوص گزارش عملکرد وزارت ارشاد در رابطه با قانون عفاف و حجاب و عملکرد کارگاه مد و لباس سخن بگوید به بیان سخنانی در خصوص پیام های موجود در لباسهای وارداتی پرداخت و گفت: هیچ پوششی بدون پیام نیست و ما باید در خصوص پیام هایی که همراه با لباسها وارد کشورمان می شود تامل بیشتری کنیم. در این مجلس جای ارائه آمار و ارقام نیست اما اقدامات پایه ای مناسبی در این رابطه انجام شده است و معاونت های زیر مجموعه وزارت ارشاد از حوزه کتاب تا سینما اقدامات پایه ای مناسبی در این زمینه انجام داده اند.

شاه آبادی تاکید کرد: در حجاب و عفاف کانون خانواده باید به عنوان معیار و مبنا قرار بگیرد و ما نیز از تمام دستگاهها خواسته ایم بر نهاد خانواده تمرکز لازم را داشته باشند.

معاون امور هنری وزارت ارشاد با بیان اینکه متولی مد و لباس وزارت ارشاد اسلامی است، گفت: این قانون از سال 85 تا 88 برای اجرایی شدن به اقدامات زیربنایی پرداخت و در سال 89 اقدامات اجرایی خود را به رغم نبود بودجه مصوب آغاز کرد که می توان به برگزاری نمایشگاه پوشش بانوان در فرهنگسرای نیاوران و عرضه و توزیع محصولات اسلامی در سالن حجاب اشاره کرد که امیدواریم اقدامات عملی قابل توجهی در سال 90 انجام پذیرد.

 
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:6 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

اتاق مد براي دختران دانشجو

جام جم آنلاين: اتاق‌هاي مد براي ارائه بهترين مدهاي ايراني ـ اسلامي با دوخت و كيفيت مناسب در دانشگاه‌ها ايجاد مي‌شود.

مدير گروه مطالعات زنان و خانواده دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي وزارت‌ علوم، تحقيقات و فناوري از اجراي طرح پرنيا «به معني پارچه حرير» با نگاه طراحي برند دانشجويي در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: براساس اين طرح، اتاق‌هاي مد براي ارائه بهترين مدهاي ايراني ـ اسلامي با دوخت و كيفيت مناسب در دانشگاه‌ها ايجاد مي‌شود.

فاطمه بلغاني با بيان اين‌كه درحال حاضر طرح عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها با رويكردها و شيوه‌هاي مختلفي همچون ارشادي، انضباطي و ... اجرايي مي‌شود، گفت: دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي وزارت علوم، در جهت تحقق اهداف قانون ساماندهي مد و لباس مجلس و در راستاي همسان‌سازي پوشش دانشجويي با در نظر گرفتن سليقه قشر جوان و رعايت الگوي اسلامي ـ ايراني رويكرد خود را در اين زمينه فرهنگي، ايجابي و ترويج مدهاي ملي و بومي قرار داده است.

وي تصريح كرد: براي ترويج مدهاي ملي و بومي، موضوع‌ انتشار ژورنال‌هاي دانشجويي جهت نشر الگوها و سبك‌هاي اصيل و نوين ايراني - اسلامي با استفاده از طرح‌ها و سلايق مختلف بومي اهميت بسزايي دارد.

بلغاني درخصوص شرايط كلي طرح‌ها و مدل‌هاي پوشش دانشجويي جهت نشر در ژورنال و ارائه آن در اتاق‌هاي مد دانشجويي دختران گفت: از جمله اين شرايط مي‌توان به انطباق با موازين شرعي حجاب اسلامي، بهره‌مندي اينگونه طرح‌ها از خلاقيت دانشجويان، انطباق بر فرهنگ، هنر و تمدن ايراني، مدنظر قراردادن فصول و همچنين شرايط بومي هر منطقه اشاره كرد.

بلغاني افزود: در اين طرح مدنظر قرار دادن زيبايي و خلاقيت در طراحي داخلي مزون در دانشگاه به سبك ايراني ـ اسلامي، بهره‌مندي از بهترين و خلاق‌ترين دانشجويان و اساتيد در رشته طراحي و دوخت لباس، درنظر داشتن قدرت خريد دانشجويان و ارائه اين گونه مدها با قيمت بسيار مناسب مطرح است. (ايسنا)

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 9:6 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

زنان محجبه و فعالیتهای اجتماعی

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 8:58 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

اولین جلسه آموزشی تمرینات نظامی برای زنان مجاهد مسلمان در نوار غزه.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۰۴ساعت 8:57 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

چادرلبنانی

چادر لبناني
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۲۳ساعت 12:30 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

انواع لباس در قرآن


 

نويسنده: عباس احمدی شاپورآبادی
منبع : اختصاصی راسخون 

مقدمه
تمام کائنات وهستیِ موجودات جلوه‌ای از نفحات خداوندی است، خداوندی که زیباست و زیبایی را دوست دارد، وسیر تکامل تمام هستی به سوی زیبایی است، آن زیبایی که از بین برنده زشتی ومبدل نقصان به تکامل است ،خداوند به عنوان سرﭼﺷﻣﺔ زیبایی، زمین را به انواع رستنیها از نبات و گیاه،حیوان ،حشره و پرنده می‌آراید، سپس دشتها و بلندی کوه‌ها را جلوه های زیبایی زمین قرارمی‌دهد، سیاه وسپید،سایه روشن و رنگ را می‌آفریندتا انسان درآنها تدبّر کند:
«اَفلم ینظُروا الی السماء فوقَهم کیفَ بنیناها و زیَّناها و مالَها مِن فروجٍ:
آیا آنان به آسمان نمی‌نگرند که چگونه آنرا برپاداشته و به زیور ستارگان درخشان آراسته‌ایم و هیچ‌خللی در آن راه ندارد».(1)
وانسانی که از روح خداوندی در او دمیده شده است بی‌وقفه و با شتاب به دنبال کشف اکسیر زیبایی است.اومی‌کوشد تا در زندگی فردی واجتماعی خود برای تحبیب قلوب و برقراری مهر والفت ونزدیکی با هم نوع خود به آرایش ظاهرش بپردازد. لباس وجامه‌ی آراسته وزیبا نیز از جمله نعماتی است که خداوندآن را به عنوان وسیله‌ای برای آراستن تن به بشر ارزانی داشته است و آن را از آیات و نشانه‌های خود بر می‌شمرد:«یا بنی آدم أنزلنا علیکم لباساً یُواری سوآتکم و ریشاً ولباس التقوی ذلک خیر ذلک من آیات الله لعلّهم یذکّرون(2)».خداوند دراین آیه به آراستگی ظاهری و باطنی انسان اشاره می‌کندومی‌فرماید: لباس تقوی بهتر وعالیتر است زیرا اگر لباس ظاهر عیبهای‌ظاهری را می‌پوشاند لباس تقوی معایب ونقائص درونی را که به مراتب زشت‌تر و نفرت انگیزتر و آثار و نتایجش وخیم‌تر است را می‌پوشاند و وسیله آراستگی‌درونی‌انسان را فراهم می‌کند.هم چنان باید دانست که لباس و پوشش برای انسانها و توجه به حریم عفاف و حراست آن ،از اصیل ترین سنگر های زنان و مردان و از مهم ترین و عمیق ترین و سودمند ترین قوانین الزامی آفرینش برای آن ها و جامعه است ،و به عبارت روشن تر ،حجاب و پوشش سنگر سعادت پیروزی و رستگاری زنان و مردان جامعه است.که اگر این سنگر آسیب ببیند و یا فرو ریزد ،عوامل سعادت پاکزیستی و شرافت آنان فرو ریخته ،و قطعا آنان بدون این سنگر ،در سراشیبی سقوط و انحراف قرار گرفته ،و موجب آلودگی خود و جامعه خواهند شد.در سیره و تعالیم رسیده از پیشوایان عظیم الشان اسلام نیز توجه کاملی به مسئله«لباس و توجه به آن از جهات مختلف» شده است تا آنجا که برای بشر عموماً و برای مومنان و مسلمانان خصوصاً راه و روشی صحیح واصولی در این امر نشان داده شده است.حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) می‌فرماید: إلبَس و تَجَمّل فإنّ اللهَ جمیلٌ ویُحِبّ الجمال و لیکن مِن حلال:بپوشیدو خود را بیارائید که خداوند زیباست و زیبایی را دوست می‌دارد، امّا این لباس و زینت باید از راه حلال باشد.(3)با عنایت به آنچه که گذشت بررسی انواع لباس به عنوان یکی از مظاهر زیبائی در آینه ی قرآن و حدیث موضوعی است که در این رساله به آن پرداخته شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۱۰ساعت 10:12 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

انواع لباس در قران2

حالات بهره‌مندی از لباس ظاهری
 

الف- استفاده صحیح واصولی ازنعمت زینت،
ب- استفاده غیر صحیح از لباس،
ج-معانی زینت در قرآن
د- نقش لباس و زینت در اجتماع بشری
گفتار دوم:لباس طبیعی
گفتار سوم: لباس تقوی
گفتار چهارم: لباس بهشتی و جهنّمی
گفتار اول: لباس ظاهری (مادی)
خداوند درسوره نمل می‌فرماید:«وهوالذی سَخّرالبحر لتأکلوا منه لحماً طریاً وتستخرجوا منه حلیهً تلبسونها(17) »:او خداوندی است که دریا را زیر سلطه شما قرارداد تا ازآن گوشت تازه بخورید و از آن زیورهایی مانند درّ ومرجان استخراج کنید که آن را(به عنوان لباس)می‌پوشید.خداوند دراین آیه یکی ازمنابع تهیه لباس رادریا و زیورهای آن را به عنوان نعمت برای انسان، معرفی می‌نماید.درادامه بیان نعمتها درهمین سوره آمده است:«والله جَعَلَ لکم ممّا ظلالاًوجعل لکم مِن الجبال اکناناً وجعل لکم سرابیل تقیکم الحَرّو سرابیل تقیکم بأسکم لذلک یُتِّم نعمته لعّلکم تسلمون»(18):خداوندبرای شما سایبانهایی راآفریدوازکوهها غارهایی را قرارداد وبرای شما پوششهایی قراردادکه شما را ازگرما حفظ می‌کندوپوشش هایی که شما رادرمیدان جنگ حفظ می‌کند،این چنین خداوندنعمت خود را برشما تمام می‌کند شایدکه مطیع او شوید.خداوند متعال در پایان این آیه لباس مادی را به عنوان نعمت ازطرف خود ذکر می‌کند،نعمتی که باید نتیجه‌ای جز اطاعت و تسلیم دربرابرفرمان خدا در پی‌نداشته باشد. بنابراین اگراستفاده از این نعمت منجر به اطاعت ازخداوند شود، نوعی سپاسگزاری ازمنعم است واگر نتیجه بهره‌مندی ماچیزی جز اطاعت الهی باشد،کفران نعمت خواهد بود.

حالات بهره‌مندی ازلباس ظاهری :
 

درفصول پیشین،بیان گردیدکه لباس درآرایش ظاهری انسان وتجمل درزندگی نقش بسیار مهمی دارد،قرآن کریم این موضوع را با عنوان« لباسا وریشاً.»درآیه 26سوره اعراف بیان نموده است.و نیزاشاره شدکه شاهدزینت وزیبایی دراین آیه کلمه« ریشاً»می باشدکه به معنای پرِمرغان است. زیرا پرِمرغان آرایش وجمال طبیعی آنهاست که هم آنها را می‌پوشاند( لباس)و هم موجب زیبایی وجمال پرندگان می‌شود.رنگهای گوناگون پرهاوهماهنگی وترکیب مناسب آنها بیانگر زیبایی وآراستگی آنها می‌باشد.خداوند ازاین موضوع طبیعی به یک موضوع معقول اشاره می‌فرماید:لباسی که به عنوان نعمت دراختیارشما بنی‌آدم قراردادم درعین اینکه پوشاننده‌ی سوآت/ عورت شماست،مایه‌ی آراستگی وزینت وزیبایی شما نیزمی‌باشد.خداوندزیباترین زیبائیهاست(اَجمل الاجملین)،دوست دارد بندگانش نیزازاین جمال الهی بهره‌مند شوند؛وبه همین جهت امکان استفاده ازاین نعمت را برای تمامی انسانها فراهم نموده است.بدین سبب جمال وزیبائی،چه ظاهری وچه باطنی موجب حُسن و ارزش انسان خواهد شد.فرهنگ بهره‌مندی ازجمال طبیعی درفرهنگهای گوناگون متفاوت است.درفرهنگ قرآنی بهره‌مندی ازجمال به طوراعّم،وسیله‌ای برای آشکارکردن نعمت وسپاسگزاری ازمنعم است.امام علی (علیه السلام) می‌فرماید:«انّ اللّه جمیلُ یحبّ الجمال ویحبّ أن یری اَثَر النعمهِ عَلی عبده(19) »:خداوند زیباست، زیبایی را دوست دارد و دوست دارد که اثر نعمتش را بر بنده‌اش ببیند.خداوندجمیل امکان بهره‌مندی ازجمال را برای انسان فراهم کرده است ودوست داردکه اثرنعمت خود را بروجود بنده‌اش ببیند زیرا استفاده‌ی مناسب ازنعمت‌ها نوعی سپاسگزاری است.چگونگی استفاده وکاربرد این نعمت درزندگی روزمره‌ی انسان، حالات بهره‌مندی از آن را، متفاوت کرده است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۱۰ساعت 10:12 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

انواع لباس در قران3

ب) استفاده غیرصحیح ازلباس
 

این نعمت نیز همانند سایر نعمات الهی گاهی مورد سوء استفاده قرارمی گیرد وازمسیر اصلی کارکرد خودخارج می‌گردد.
دشمن انسان(شیطان)در این مورد آرام نمی‌گیرد، زیرا می‌داند استفاده‌ی صحیح ازلباس،آثارو برکات فراوانی داردکه با برنامه‌های شیطانی سازگار نیست.زمانی که انسان ازنعمت لباس بطور صحیح استفاده نکندو راه افراط وتفریط رادر‌پیش‌گیرد، خودگویی شیطانی مجسّم است.شیطان وقتی که نتوانست لباس کرامت خدایی را ازتن انسان بیرون کند از راه دیگری وارد شدو انسان را به اسراف وتبذیر درامر لباس وادار نمود:اِنّ المبذرین کانوا اخوان الشیاطین»یکی ازصفات بارزشیطانی خود برتربینی وفخرفروشی به دیگران است:أنا خیرُمنه (24) »:همیـن نقص موجب دوری از رحمت خداو هبوط وی ازبهشت گشت.وبا استفاده ازهمین ابزارسعی میکند انسان را از مسیر قرب الهی بازدارد.گروهی از انسانها با پیمودن راه تفریط قرین و همنشین شیطان می‌شوند. این گروه بهره‌مندی از نعمت لباس و زینت را موجب دوری ازکمالات می‌پندارند و با انتخاب حالت ژولیدگی وعدم آراستگی،صورت متنفرانه و مشمئزکننده‌ای به خود می‌گیرندکه افراد با دیدن آنها ازدین خدا گریزان می‌شوند.این عده،نمی‌دانندکه پاکیزگی و استفاده از زینت درحد اعتدال نشانه‌ی احترام به خود ودیگران وشکر نعمت است، زیرا انسان ذاتاً زیبایی جو و از زشتی گریزان است .ژنده پوشی و ژولیدگی امری است که ذات انسان خواهان وپذیرای آن نمی باشد،لذا این کار نوعی پیروی ازشیطان است که انسان را از مسیر اصلی زندگیش خارج می‌کند.این گروه،افرادی هستندکه می‌خواهند با ظاهر نا آراسته، خود را در جامعه، زاهد و دنیا گریز بنما یانند ولی غافل از آنکه در دام شیطان گرفتار آمده‌اند.این افراد به ظاهر مدعیِ زهد و پارسایی، کار را بدانجا می‌کشاندند که حتی بر امام معصوم بخاطر پوشیدن و استفاده از نعمت و زینت الهی خرده می‌گرفتند .به عنوان نمونه به برخورد عبادبن کثیر بصری با امام صادق (علیه السلام)در مراسم حج اشاره می‌کنیم؛ امام صادق (علیه السلام) لباس و احرام شان از نوعی فُرقُبی بود که در مصر در محلی به همین نام تهیه می‌شد، عباد، در حال طواف، احرامِ امام (علیه السلام) را می گیرد و اعتراض می‌کند که چرا امام (علیه السلام) در حال طواف و در چنین مکانی، لباسی اینچنین پوشیده‌اند!امام صادق (علیه السلام)درجواب می‌فرمایند:من اگرلباسی مانند تومی پوشیدم،مردم مرا مانند تو،ریاکار معرفی می‌کردند.«قال عبدالله بن سنان: سمعت ابا عبدا...(علیه السلام)یقول: بَینا أنافی الطواّف واذا رجلُ یجذب ثوبی، و اذا عبادُ بن کثیرالبصری، فقال: یا جعفرُ، تَلبَسُ مِثل هذه الثیابِ و اَنت فی هذا الموضع مَعَ المکان الذی اَنتَ فیه مِن عَلیّ (علیه السلام) ،فَقُلتُ:فُرقبّی اشتریتُه بدینارٍ وکان عَلیُّ (علیه السلام)فی زمانِ یَستقیم له ما لبس فیه و لو لَبِستُ مِثل ذلِکَ الِلباس فی زماننا لقال الناسُ ،هذا مُراءٍ مثلُ عُبّاد:امام می‌فرماید:درحال طواف بودم که ناگهان مردی لباسم را گرفت.او عبادبن کثیر بصری بودگفت:ای جعفر تو ماننداین لباس‌ها را می‌پوشی درحالیکه درمکانی هستی که متعلق به علی (علیه السلام) است.گفتم این لباس فرقبی است وآن را به یک دینارخریدم امام علی(علیه السلام) درزمانی بودکه پوشیدن آن لباس برای او امکان نداشت،اگرمن مثل آن لباس را بپوشم،مردم می‌گویند.این ریاکاراست مانند عباد(25) » .(فُرقُب:نوعی لباس سفید بافته شده ازکتان است که درفرقب مصر بافته می‌شده است).درتفسیر مجمع البیان نیزدر ذیل این آیات،این روایت آمده است:
«رُوِیَ العیاشّی باسناده عن الحسن بن علی (علیه السلام) : انّه کان اذا قام الی الصلّاهِ ،لَبِس أجودثیابِه،فقیلَ له:یابن رسول الله لِمَ تلبس أجَوَدَ ثیابک؟فقال:انّ اللّه جمیلُ یحبّ الجمال،فأتجَّمَلُ لِربّی وهو یقول (خذوا زینتکم عندکل مسجدٍ)فأحبّ أن أَلبِسَ أجمل ثیابی:عیاشی به اسناد خودروایت کرده که امام حسن مجتبی (علیه السلام) هرگاه به نماز برمی‌خاست،بهترین لباسهای خود را می‌پوشید،علت را جویاشدند، فرمود:خداوند زیباست و زیبایی را دوست می‌دارد.من برای پرودگارم خود رامی‌آرایم زیرا او می‌فرماید:زینت خود را درهر نمازی به تن کنیدپس دوست دارم بهترین لباسم رابپوشم(26) ».نیزدرتفسیر این دوآیه(31 و 32 اعراف ) آمده است:
«اثراین آیات درآشنا کردن اقوام وملل وحشی درافریقا وشبه قاره هند با تمدن اسلام و با واجب کردن ستروپوشش به آن حد بوده که با خود صنعت پارچه ‌بافی ولباس‌دوزی را به آنها آموزش داده وموجب رونق اقتصادی مردم آن سامان گردیده است (27) ».ازآیه‌ی زینت وروایات ذکر شده می‌توان دریافت که خداوند نعمتها و زینت‌هایی را برای بندگانش آفریده است و بندگان با ایمان با بهره‌مندی مناسب از آن و اظهار زینت درحد اعتدال از پرودگارشان سپاسگزاری می‌نمایند.عدم بهره‌مندی ازاین نعمت به معنای کفران نعمت است وکفران نعمت نیز یعنی پیمودن راه شیطان .درآیه همچنین خداوند باحالت استفهام انکاری می‌فرماید:قُل مَن حَرّمَ زینه ا...»،هیچکس بهره‌مندی اززینتهای مباح را حرام نکرده است.آنها نردبان ترقی وتعالی روح انسانی هستند.زمانیکه امام حسن مجتبی (علیه السلام) می‌فرمایند:اَتَجَمّلُ لرّبی»به زیبایی دوستی فطرت آدمی اشاره دارندزیرا زیبایی دوستی یکی ازابعاد روح انسانی است و او را به سوی بهره‌مندی ازاین نعمت سوق می‌دهد. همانگونه که عدم بهره‌مندی ازآن مخالفت با دستورخداونداست وپیروی‌نمودن از شیطان،چرا که ژولیدگی وعدم نظافت چیزی جزتنفروگریز از یکدیگر را به دنبال نمی‌آورد.گروه دیگری درمقابل گروه اول وجود دارندکه راه افراط واسراف را درپیش می‌گیرند،بدین معنا که برای بهره‌مندی ازلباس وزینت متحمّل انواع واقسام زحمات شده تا برای خود لباس و زینتی را فراهم سازند.براساس غریزه‌ی زیاده‌طلبی،انسان برای اینکه بتواند لباس فاخرو زیوری گران قیمت برای خود آرایی فراهم کند،تمام جوانب زندگی خویش را تحت تأثیر بدست آوردن آن قرارمی دهدتا جایی که ازمسیر اصلی زندگی منحرف می‌شود.این گروه که جزء اسراف کاران ومبذرین شمرده می‌شوند،برای اینکه بتوانندبا لباس فاخر و یا وسیله‌ی زینتی به دیگران فخر فروشی کنند،گاه ازغذا وخوراک خود چشم‌پوشی می‌کنندتا بتوانند لباس فاخری تهیه کنند.این مورد ازافراط درتهیه وبهره‌مندی ازلباس بیشتر درمیان زنان رایج است واز نظر قرآن ناپسند می‌باشد. شیطان ازاین راه وارد زندگی آدمی شده و به کوره‌ی پر از لهیب حرص و ولع او می‌دمد، چراکه یکی از صفات شیطانی،تفاخر وخودبرتربینی است«ان اللّه لا یٌحبّ کلّ مختال فخور»:(28) اختیال(خودبرتربینی)وتفاخر(فخرفروشی نسبت به یکدیگر)،دو صفت ازصفات شیطانی می‌باشد.شیطان با تبلیغ وتوجیه افراط واسراف درپوشش و زینت،انسان را ازراه اعتدال خارج‌نموده و او را در ورطه‌ی نابودی می‌اندازد.بدین‌ سان، لباس و زینت که وسیله و مقدمه‌ای برای رسیدن به قرب الهی است، وسیله‌ای می‌شود که منجر به خفت وخواری انسان می‌گرددوچشم‌و هم‌ چشمی‌ها و تقلید از دیگران شیرازه‌ی زندگیش را ازهم می‌پاشد.
پیامبراکرم(ص)دراین رابطه می‌فرمایند:
مَن لَبِسَ ثَوباً فاختالَ فیه خَسِف اَللّه بِه مِن شفیرِ جَهّنمَ ، وکانَ قرینَ قارون لِاَنّه اَوّل مَن إختالَ فَخَسِف اللّهُ بِهِ وبِداره الأرضَ ومَن إختالَ فقد نازع اللّه فی جبروته .
پیامبر(ص)می‌فرماید:هرکس لباسی بپوشدکه بدان تفاخر کند، خداوندازگدازه‌ی جهنم به وسیله‌ی همین لباس به او می‌چشاند،او همنشین قارون می‌شود زیرا اولین کسیکه تفاخرکرد قارون بودوخداوند او وخانه‌اش را درزمین فرو برد وهرکس تفاخر کند باخداوند درجبروتش نزاع کرده است».(29)همچنین در مورد کراهت لباس شهرت ، (لباسی که انگشت نما باشد)آمده است :از امام ششم (علیه السلام): براى خوارى انسان همين بس كه لباس غير معمول و انگشت نما بپوشد يا حيوان مشهور سوار شود. و فرمود خداوند لباس شهرت را مبغوض مى‏دارد.گفته‏اند كه عباد بصرى بر حضرت صادق (علیه السلام) در آمد، و لباس شهرت بتن داشت، امام (علیه السلام) فرمود: اى عباد! اين چه لباسى است؟ عرضه داشت: آيا اين لباس را براى من عيب مى‏دانيد، فرمود: آرى پيغمبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر كس در دنيا لباس شهرت بپوشد خداوند در قيامت بر او لباس ذلت خواهد پوشانيد. عباد گفت چه كسى اين حديث را براى شما گفته؟ امام (علیه السلام) فرمود اى عباد مرا متهم مى‏كنى؟ بخدا پدرم از پدرانم از نبى اكرم حديث كرده‏اند.از حضرت امام موسى بن جعفر (علیه السلام): چيزى در نزد خدا مبغوضتر از لباس شهرت نيست و حضرت دستور مى‏داد لباس نو مى‏آوردند و در آب مى‏شست و مى‏پوشيد.(30)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۱۰ساعت 10:12 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

طراحی لباس ویژه برای خبرنگاران زن مجلس

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان می‌گوید‌ «برخی از خبرنگاران زن در مجلس متناسب با فضا و شرایط حاکم در مجلس لباس نمی‌پوشیدند و بهتر دیدیم جهت هماهنگی بیشتر و متناسب با وضعیت اداری حاکم بر مجلس، برای خبرنگاران زن مجلس لباس ویژه‌ای طراحی شود.»

فاطمه رهبر، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این خبر، افزود: «این ‏‌یک اقدام درون سازمانی‌ست اما در عین حال به سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر هم توصیه می‌کند اگر تمایل داشتند آن‌ها هم لباس ویژه‌ای‌ برای خبرنگارن خود طراحی کنند.»

خانم رهبر در ادامه با اشاره به اینکه این اقدام به پیشنهاد فراکسیون زنان و خانواده انجام صورت گرفته، افزود: «این مسئله صرفا اقدام داخلی در مجلس است و به هیچ وجه مربوط به خبرنگاران خارج از مجلس نمی‌شود.»

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در پایان نیز اضافه کرد: «گام بعدی مجلس می‌تواند در رابطه با مراجعین، میهمانان و مدعوین باشد که در مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شوند؛ به گونه‌ای که افراد مراجعه کننده به مجلس شورای اسلامی پوشش مناسب و حجاب اسلامی و شئونات دینی را در ظاهر خود رعایت کنند.»

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۰۴ساعت 13:16 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

مقایسه بین حجاب اسلامی و بد حجابی

بسم الله الرحمن الرحیم

به دو نمونه از زنان اجتماع توجه فرمائيد ارزش آنان را بسنجيد و بگوئيد كداميك برترند.


آيا يك زن با حجاب ، كه در پوشش ايمان درآمده و لباس اسلام به تن كرده و خود را به روپوش كرامت و شرف آراسته و خشنودى خدا را جلب كرده و به درجات بهشت نائل گرديده و شخصيت واحترام و پاكدامنى را در خود افزايش داده كه وقتيكه انسان به او نگاه ميكند، چيزى جز حجاب و چادر نمى بيند، و اصلاً نمى داند كه آيا او جوان است يا پير؟ زشت است يا زيبا؟ از اين رو با ديده احترام به او نظر مى كند و در صدد آزارش برنمى آيد، چون مى داند او زنى است كه بدينش پاى بند است و نگهبان شرافت و متمسك به اسلام خويش مى باشد و از پستى اِباء دارد، و از بى حجابى و خود نمايى پاك است و از فساد و انحراف دورى مى گزيند. برتر است ...

حيا از ايمان است و كسيكه حيا ندارد ايمان ندارد


يا يك زن بى حجاب يا بد حجاب كه لباس حيا را از تن بيرون آورده و روپوش ايمان را كنده (زيرا كه در حديث است حيا از ايمان است و كسيكه حيا ندارد ايمان ندارد) و فرمان قرآن را مخالفت كرده وبى بند و بارى و خودنمائى را مانند زنان جاهليت قديم پيش گرفته ، و به زنان يهودى و مسيحى شبيه شده و عظمت و شخصيت خود را از دست داده ، و بدنش را نمايان و صورت و دستها و سينه و زينتهاى بدنش را آشكار ساخته ، نظر بدكاران را به خود جلب كرده و چشم خيانتكاران را بر خود خيره نموده و بدنش را مانند كالائى در بازار در معرض نمايش گذاشته و در معرض ديد همگان قرار داده چه بسا او را مسخره و بيچاره كنند، و گاهى به او تجاوز نمايند و عفّت او را از بين ببرند و...
شرافت خود را از دست بدهد، و در كرامت خويش زيان ببيند، و در بدبختى و بيچارگى و بدحالى قرار گيرد.
زيرا همه اينها در اثر بى حجابى و بدحجابى بر او پيش مى آيد. اين دو زن را با هم مقايسه كنيد كدام يك از اينها بهتر است ؟ كداميك سنگين تر و محترم هستند، كدام يك از نظر مقام و مرتبه عالى ترند؟

خدا وکیلی اونی که توی دلته بگو ها
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۰۴ساعت 12:40 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

سیر پوشش زنان ایرانی

دوره هاي ايران باستان شامل دوره مادها-دوره پارسيان(هخامنشيان)-دوره پارت ها(اشكانيان)-دوره ساسانيان – و بعد از اسلام كه شامل دوره استيلاي مغول، دوره صفويه، دوره زنديه و افشار ،دوره قاجاريه و دوره پهلوي و جمهوری اسلامی است

 

زنان ماد

 در ميان تنوع وسيع اقوام ايراني دو قوم ماد و پارس نام و نشان پر رنگي دارند چون توانستند قدرت و پادشاهي خود را گسترش دهند. مادها و پارس ها چنان قرابت و نزديكي با هم داشتند كه گاه تمايز بين آنها مشكل مي گردد.همين موضوع بر تحقيقات پژوهشگران در تفكيك پوشاك آنها تاثير گذاشته است. آنچه مسلم است لباس مادها طرح و دوختي ساده داشته كه بعضي از پژوهشگران اين ظاهر ساده و كم چين و چروك را به علت استفتده از چرم براي لباس ميدانند و بعضي ديگر به دليل شرايط آب و هوايي سرد و كوهستاني مي دانند ولي تشابه لباس مردان و بانوان مادي بسيار زياد بوده است. در برخي حجاريها مي توان از پيراهن هاي بلند و آستين كوتاه نام برد كه دامن ريشه دار بوده. بعضي از نقش ديگر دو زن را پيراهن بلند تا پشت پا نشان مي دهد كه سر اندازي چادر مانندكه كوتاه بود به سر داشته و نمونه ديگري كه نشان مي دهد بانوان مادي جامه هاي بلند چين دار با آستين هاي گشاد مي پوشيده اند.

 

زنان در دوره تيموريان

 از دوره تيموريان كم كم سبك مغولي كاسته شد و سبك هاي ايراني جاي آن را گرفت . تن پوش هاي تنگ و چسبان جاي رداهاي گشاد پيشين را گرفتند . قباي رويي اغلب سرار باز مي ماند و بلندي پيراهن زيرين نمايان بود .(كمر بند دوباره رواج يافت و عمامه جاي كلاه سلجوقي را گرفت ) پيراهن ها آستين بلند بود و تن پوش هاي رويي آستين كوتاه يا بي آستين بود . دستارهاي زنانه نيزدر اين دوره ساده بود و گاه از پشت سر آويزان مي شد . زنان در بيرون خانه چادر سفيد بر سر داشتند كه صورتشان را در پشت توري سياهي بافته شده از موي اسب (پيچه)مخفي بود.نوع ديگر روبنده نقابي كوچك و سفيد بود كه تنها دهان و چانه را مي پوشاند.
 

 

زنان در دوره اشكانيان

: پس از دوران بسيار كوتاه سلوكي ها كه اندك تاثيري از فرهنگ يوناني در فرهنگ ايراني ديده مي شود دوران 470 ساله اشكاني فرا مي رسد كه به دليل دشمني ساسانيان قسمت اعظم مظاهر فرهنگ و تمدنشان از بين رفته. با توجه به مدارك كمي كه در دست است لباس زنان اشكاني عبارت بوده از پيراهن بلند و چين دار با آستين بلند و كمربندي كه بر روي لباس بسته مي شده (جنس لباس از پارچه هاي نقش دار و مزين به قلابدوزي بوده)و بر روي اين لباس پيراهن ديگري پوشيده مي شد كه بلندي كمتري داشته و يقه باز داشته است. استفاده از سر بند هاي گوناگون (شبيه عمامه) و كلاه هاي مخروطي بلند كه تور يا چادري از بالاي آن آويخته مي شد معمول بود.همچنين پارچه اي مانند شنل بر دوش خود مي آويختند.

 

زنان در دوره زنديه و افشار

: از اواخر دوران صفويه نفوذ سبك پوشاك غربي بر پوشاك ايرانيان آغاز ميگردد كه علت آن ورود تجار و سياستمداران بيگانه بود كه با پوشاك خود در انظار عمومي و حتي دربار ميشدند. پيراهن زنانه زنديه كوتاه و بي يقه و با چاكي در جلوي سينه بود كه جواهري به آن مي آويختند , نيم تنه اي آستردار به نام ار خالق مي پوشيدند. شلوار آنها حجيم و پف دار بوده كه از نوعي دوخت به نام نقش دوزي استفاده مي كردند كه پارچه شلوار را حجيم نگه مي داشت . زنان در بيرون از خانه چادري سفيد با روبنده كه توسط قيطان بر سرو گردن نگاه داشته مي شد , به سر مي كردند .

 

 

زنان در دوره قاجار

: لباس زنان ايراني تا پيش از مسافرت نا صر الدين شاه به فرنگ عبارت بود از : پيراهني كوتاه و ارخالقي از آن كوتاه تر كه براي پوشاندن بالاتنه بكار مي رفت و دامني كه تا پشت پا را مي پوشاند . سر پوش داخل منزل هم چارقدي بود كه سر و موهاي بافته شده آنان را مي پوشاند . براي بيرون از خانه چاغچوري كه زير جامع در آن بگنجد برپا و چادر سياهي بر سر و روبنده ي سفيد با قلابه جواهر كه از پشت سر آنها مي درخشيد به صورت مي زدند.

 

 

زنان در دوره ساسانيان

: ساسانيان نيز مدت طولاني بر ايران حكومت كردند. لباي بانوان شامل پيراهن بلند و گشادي بوده با آستين هاي بلند يا كوتاه كه با بستن بندي زير سينه چين هاي فراواني پيدا مي كرد معمولا در انتهاي پيراهن پارچه ي پرچيني را مي افزودند و آن را از پيراهن هاي ساده و بلند پارتي مجزا مي ساخت. روي پيراهن پوششي استفاده مي شد كه از روي شانه چپ رد مي شد يا گره مي خرد در تصاوير ديگري اين پوشش از باسن به پايين آويزان است و لبه هايش دور بازوها پيچيده مي شده. گاه اين شال به عنوان سر پوش نيز استفاده مي شده است .

 

 

زنان در دوره پارسيان

 

 

زنان در دوره پهلوي

: در سالهاي اوليه حكومت پهلوي پوشاك شبيه دوره قاجار بود پس از انقلاب مشروطه كه بسياري از مردان به خارج سفر كرده بودند تغييراتي در لباس مردان به سبك فرنگي به وجود آمد . بعضي از اعضا دربار كه در خارج تحصيل كرده بودند با منسوخ كردن كامل حجاب موافق بودند يكي از اين حاميان وزير قدرت مند دربار عبدالحسين تيمور تاش بود كه در جلسه كابينه در سال 1312 واردات كلاههاي زنانه از خارج از كشور را قانوني كرد سر انجام رضا شاه در مراسم فارغ التحصيلي مدرسه دولتي دانشسراي مقدماتي در 17 دي 1314 با همسر و دخترانش كه بدون حجاب بودند ظاهر شد و رسما دستور كشف حجاب را داد.

 

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۷/۰۴ساعت 12:0 PM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

مدل اسلامی

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۵/۱۱ساعت 11:41 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

ترکیه

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

فلسطین

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

لبنان

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

آلمان

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

فلسطین

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

مصر

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

افغانستان

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

پاکستان

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

سوریه

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

لبنان

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

هند

عکسهای دیدنی: حجاب زنان مسلمان در سایر کشورها

عراق

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۵/۱۱ساعت 10:0 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  | 

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

مراسم روز عفاف و حجاب صبح سه شنبه با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

عکسهایی از مراسم روز عفاف و حجاب

 
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۵/۱۱ساعت 9:30 AM  توسط تهمینه بلندرفتار  |